dzień ziemi

Światowy Dzień Ziemi

Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Ziemi jest hasło „Zainwestuj w Naszą Planetę”. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Przez cały tydzień  w czasie zajęć dzieci zdobywały wiedzę o tym jak należy dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Dowiedziały się, jak istotną sprawą jest segregacja  śmieci, a także ich recykling. Podsumowaniem naszych tygodniowych działań było zorganizowane spotkanie z pracownikiem PGKiM w Łęcznej. W trakcie spotkania Pani Ewa wyjaśniła dzieciom znaczenie segregacji śmieci, przygotowany film utrwalił zdobyte już wiadomości. Praktyczne działania zweryfikowały umiejętności nabyte przez przedszkolaki. Dużym zaskoczeniem dla dzieci, było wejście na spotkanie nauczycielki przebranej za Ziemię, w czarnej, ,,zaśmieconej” pelerynie, ze smutną, żałosną miną, która poprosiła uczestników spotkania o pomoc. Wybrane dziewczynki uwolniły ją od zgromadzonych śmieci i posegregowały je do odpowiednich worków. Z okazji święta Pani Ziemi, każda grupa przygotowała i wręczyła jej życzenia na zielonych listkach. Odbył się również pokaz mody ekologicznej zrobionej z odpadów. Na zakończenie spotkania dzieci odśpiewały piosenkę ,,Dbajmy o Przyrodę”. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwacji pracy śmieciarki, która przyjechała pod przedszkole, a pracownicy PGKiM zademonstrowali jak odbywa się zbieranie śmieci w mieście i jak to wygląda od strony technicznej. Mamy nadzieję, że prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęciły do troski o Ziemię.