ropucha szara

Poznajemy zwierzęta chronione w Polsce-ropucha szara

W ramach realizacji projektu ekologicznego „Poznajemy zwierzęta chronione w Polsce” dzieci z grupy Tygryski zapoznały się z wyglądem, trybem życia i i zwyczajami ropuchy szarej, która była bohaterką dzisiejszego modułu zajęć. Ropucha szara zwana  ropuchą zwyczajną jest to  największa z żyjących w Polsce ropuch, oczywiście znajdująca się pod ochroną gatunkową. Jest niezwykle pożyteczna dla człowieka, zjada ona m. in. stonkę ziemniaczaną. Dzieci porównywały cechy wspólne oraz różnice w wyglądzie ropuchy szarej, żaby jeziorowej i rzekotki drzewnej. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że żaby mimo kilku podobieństw mają bardzo wiele różnic. Niektóre występują w wodzie, niektóre w lesie a jeszcze inne uwielbiają żyć pod kamieniami tak jak ropucha szara. Różnią się też pod względem zjadanego pożywienia: żaby uwielbiają owady, natomiast ropuchy zjadają chętnie pająki, dżdżownice a nawet myszy. Nasze Tygryski potrafią także określić co oznaczają barwy żab  chociażby takich  jak drzewołazy oraz uzasadnić dlaczego ropuchy mają szary kolor i chropowatą skórę. Na dzisiejszych zajęciach bardzo wiele się  nauczyliśmy a przy tym radości nie było końca. Popatrzcie sami.