Powiedział nasz Bartek, że dziś tłusty czwartek…

W kalendarzu przedszkolnym zaznaczyliśmy odpowiednią kredkę z napisem „czwartek”  i  wypatrywaliśmy wizyty kochanych Dziadków. Nie mogliśmy się doczekać, kiedy nasi wspaniali goście przekroczą próg naszego przedszkola. Oczekując bawiliśmy się i zjedliśmy słodkie wypieki. Pyszne pączki upieczone w naszej przedszkolnej kuchni dodały nam siły i osłodziły dzień. Mniam, mniam, mniam… a Wy ile zjedliście pączków? Czy wiecie, że Rzymianie obchodzili swój tłusty dzień by uczcić koniec zimy i rychłe nadejście wiosny? Podobno, zwyczaj ten jest duuuużo starszy. Niektóre źródła podają, że w Rzymie pączki nie były słodkie. W dworskich XVII – wiecznych domostwach jadano pampuchy. Były one wypiekane z ciasta nadziewanego słoniną. Smacznego!