Zakamarek

Podsumowanie ogólnopolskiego projektu „Zakamarek – ekotriki na kąciki”

W maju br. w naszym przedszkolu zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego, realizowanego przez logopedę Agnieszkę Dybich wśród dzieci uczęszczających na zajęcia logopedyczne.Organizatorem projektu jest Przedszkole Miejskie nr 17 im. Fryderyka Chopina w Toruniu. Celem akcji było stymulowanie dzieci do samodzielnej eksploracji świata,
kształtowanie i utrwalanie zachowań proekologicznych, wyrabianie emocjonalnego stosunku wobec natury, rozwijanie wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego, rozbudzanie wyobraźni, kreatywności, rozwijanie swoich zdolności.

Zadanie polegało na realizacji 7 z zaproponowanych zadań i finalnie 3 dobrych uczynków dla Ziemi. Zadania zostały dobrane w taki sposób, aby łączyć w sobie wymogi projektowe, a jednocześnie wykorzystywać je jako zajęcia o charakterze logopedycznym.

Podczas trwania projektu powstały następujące działania:

a. jesienne prace z wykorzystaniem liści – twórcze kompozycje oraz utrwalanie głoski sz w izolacji,

b. jesienne drzewo- malowanie słomką i tuszem kreślarskim – wydłużanie fazy wydechowej,

c. wiatraczki z papieru – regulacja siły oddechu,

d. ekologiczna choinka- ćwiczenia motoryki małej, usprawnianie chwytu pęsetowego,

e. „w prostocie siła” – rysowanie ołówkiem i gumką – doskonalenie koncentracji uwagi, pamięci i spostrzegania, usprawnianie koordynacji słuchowo-ruchowej, kształtowanie motoryki ręki,

f. pismo sumeryjskie pisane ryżem – rozwijanie wyobraźni i ćwiczenia motoryki małej,

g. tworzenie papierowej zakładki do książki – rozwijanie kompetencji komunikacyjnych oraz promocja czytelnictwa.

Warto zaznaczyć, że wg założeń programu we wszystkich zadaniach wykorzystane zostały surówce naturalne takie jak: papier, drewno, grafit, czy dary natury: liście, jarzębina, ryż.

Ponadto uczestnicy włączyli się do trzech uczynków względem Ziemi: sprzątanie świata, zbieranie nakrętek oraz oszczędzanie wody.

Wszystkie nasze działania zostały pozytywnie zweryfikowane przez Organizatora, a Placówka otrzymała Certyfikat Uznania.