Pierwszy semestr pracy za nami

Dzień dobry! Drodzy rodzice zakończyliśmy pierwszy semestr pracy psychologicznej z dziećmi w naszym przedszkolu. Na zajęciach skupialiśmy się na pracy w rozwijaniu kompetencji społeczno- emocjonalnych oraz poprawy funkcji poznawczych. Z obserwacji dzieci pracowały sumiennie i chętnie brały udział w zajęciach, na których bawiliśmy
się wyśmienicie.

Przedstawię Państwu również propozycje, które mogą być wykorzystane w domu do spędzania wspólnego czasu oraz pracy nad poprawą poszczególnych funkcji rozwojowych.

1. Rozwijanie koncentracji uwagi (słuchanie bajek, opowiadań –wydzierać papierki, robić kuleczki z bibuły, układać wieże z klocków czy pudełek, a także czytać książeczki i opowiadać dziecku co znajduje się na ilustracjach układanie rytmów, gry edukacyjne, memory, double itp.)
2. Rozwijanie sprawności manualnej (Kalkowanie, wydzieranie, cięcie nożyczkami, zabawy z gliną, masą solną, stemplowanie, darcie gazet, papierów; składanie papieru (orgiami), wycinanie, lepienie plasteliną, nawlekanie, kolorowanie, ćwiczenia grafomotoryczne, rysowanie po śladzie itp.)
3. Doskonalenie myślenia logicznego (układanie historyjek obrazkowych, rozwiązywanie zagadek, ćwiczenia typu łączenie w pary, wskazywanie co nie pasuje, klasyfikowanie przedmiotów).
4. Rozwijanie mowy, wzbogacanie zasobu słownictwa (słuchanie bajek, nauka wierszy, wyliczanek, wypowiedzi na temat ilustracji).
5. Rozwijanie pamięci, spostrzegawczości (gry słowne np. gry w przeciwieństwa: zimny-ciepły, zagadki typu: podaj nazwany owoców na literę , zadania polegające na szukaniu różnic na obrazkach, memory, szukanie podobieństw, segregowanie według określonej cechy, szeregowanie według wybranego kryterium, odwzorowywanie szlaczków).
6. Doskonalenie umiejętności matematycznych (przeliczanie, określanie położenia przedmiotów – na, pod, za, obok, przed, między, w; prawa, lewa , ręka).