10sekund

„Kampania 19 dni”

Pomysłodawcą „Kampanii 19 dni” jest genewska organizacja zajmująca się ochroną praw kobiet i dzieci – Women´s World Summit Foundation. W Polsce od 2014 roku „Kampanię 19 dni” koordynuje Fundacja Po Drugie.

Kampania jest inicjatywą bardzo potrzebną we współczesnym świecie i jest przeprowadzona od 1 do 19 listopada br. Na całym świecie organizacje i instytucje skupiają się na zagadnieniach związanych z edukowaniem i profilaktyką w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Głównym celem kampanii jest budowanie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży, gdzie każdy ma zapewnione odpowiednie warunki dorastania i rozwoju.

Tegorocznym hasłem kampanii jest „#10 sekund – 10 sekund to wystarczający czas, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec”. W tym roku kampania ma przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak reagować na przemoc i co może zrobić każdy z nas w ciągu 10 sekund, żeby ją powstrzymać. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, gdyż pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. W naszym przedszkolu dwie najstarsze grupy ,,Króliki” i ,,Mądre Sowy” wzięły  czynny udział w kampanii. W środę zajęcia o przemocy, jej rodzajach, sposobach zachowana się oraz możliwościach zwrócenia się o pomoc przeprowadziła Pani psycholog Weronika Rudzińska. Podczas zabaw i pogadanek dzieci dowiedziały się co to jest przemoc oraz poznały jej dwa podstawowe rodzaje – przemoc fizyczna i psychiczna oraz wykonały plakaty tematyczne. Na spotkaniu podsumowującym kampanię, Pani Wioleta i Pani Ania obdarowały dzieci upominkami.

Dziękujemy M.O.P.S. w Łęcznej za współpracę i umożliwienie nam wspólnych działań.