ZNAM SOWJE PRAWA I OBOWIĄZKI 2022

JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM – ZNAM SWOJE PRAWA I OBOWIĄZKI, A MOJE SERCE PEŁNE JEST ŻYCZLIWOŚCI

Miesiąc listopad jest bogaty w wielorakie inicjatywy i uroczystości: 19 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, 20 listopada natomiast UNICEF ogłosił Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, a 21 listopada przypadał Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Tym samym włączyliśmy się Ogólnopolska Kampanię Społeczną zainicjowana przez Zespół Interdyscyplinarny na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Łęcznej.

W naszym przedszkolu te trzy ważne daty połączyliśmy w jedno wydarzenie, które zaakcentowaliśmy kolorem pomarańczowym oraz  rozpoczęliśmy od wspólnego oglądania filmiku edukacyjnego „Karolek oraz prawa i obowiązki dziecka”. Dzięki temu dzieci poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą swoich praw oraz obowiązków. Dalsza część spotkania odbywała się w salach poszczególnych grup. Nasze przedszkolaki zostały zaproszone „Krainy Życzliwości”, w której wraz z psychologiem przedszkolnym, pedagogiem specjalnym i wychowawcami dzieliły się doświadczeniami bycia życzliwym oraz dobrym wobec innych. Wszystkie wypowiedzi przedszkolaków zostały zapisane na pomarańczowych sercach, symbolizujących wzajemną pomoc i życzliwość.  Dodatkowo dzieci przy pomocy swoich paluszków przyozdobiły szablon serca kolorowymi stempelkami. Na koniec wspólnie odczytano grupową obietnicę życzliwego postępowania wobec koleżanek i kolegów oraz dorosłych.