Bezpieczni podczas ferii !!!

ZADBAJMY O  BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ZIMOWEGO WYPOCZYNKU

Opracowała: Bożena Brzezicka

Ferie zimowe – dla dzieci to wspaniały czas odpoczynku, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Ferie w miejscu zamieszkania

Bawmy się, ale rozsądnie – podstawowe zasady bezpieczeństwa to:

• Znajomość podstawowych zasad poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone.
  • Zjeżdżanie na sankach wyłącznie w miejscach, które oddalone są od ruchu drogowego.
  • Należy ubierać się adekwatnie do temperatury panującej na zewnątrz.
  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.
  • Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
  • Przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego.
  • Należy wracać do domu przed zapadnięciem zmroku.
  • Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
  • Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.
  • Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Rodzice i opiekunowie powinni przypomnieć dzieciom o tym, aby:

• Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
  • Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
  • Zrezygnowały z zabawy w miejscu, gdzie znajdują się zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu – stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W takim przypadku, należy powiadomić o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
  • Nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
  • Nie rzucać w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami

w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.

• Sprawdzić stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżają dzieci. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
  • Nie ślizgać się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
  • Unikać otwartych zbiorników wodnych – nawet przy ujemnej temperaturze mogą być bardzo niebezpieczne.
  • Korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem.
  • Kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
  • Nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

MIŁYCH I BEZPIECZNYCH ZABAW !!!