pierniczki Sówek

Świąteczne pierniczki „Sówek”

To jeden z nieodłącznych elementów bożonarodzeniowej tradycji. Pobudzają zmysły oraz wyobraźnię. To one przywołują aromat i magię Świąt. Wywołują uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych, są słodką przekąską, pięknie prezentują się na choince. Wyraz „piernik” związany jest ze słowem „pieprz”. Nazwa aromatycznego ciasta wywodzi się bowiem od staropolskiego słowa „pierny”, czyli „pieprzny”. Pierniki świąteczne swój wyjątkowy smak zawdzięczają przyprawom korzennym oraz odrobinie miodu. Dawniej pierniki zaczynano przygotowywać już w okresie katarzynek i andrzejek. Przez cały okres przedświąteczny ciastka dojrzewały, miękły oraz nabierały aromatu. Zjadano je jako wielki przysmak dopiero w święta. Kierując się przesłaniem, że Boże Narodzenie bez pierników, to święta stracone nasze przedszkolaki postanowiły zadośćuczynić tej tradycji i podjęły wyzwanie pieczenia i dekorowania świątecznych pierniczków. Wspaniały aromat rozchodzący się po przedszkolu wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Pierniczki naszych „Sówek” były wyśmienite.