pierniki gr 2

Świąteczne pierniczki: ciekawe fakty.

To one przywołują aromat i magię Świąt Bożego Narodzenia. Wywołują uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych, są słodką przekąską, pięknie prezentują się na choince. Dawniej pierniki zaczynano przygotowywać już w okresie katarzynek i andrzejek, na początku adwentu. Przez cały okres przedświąteczny ciastka dojrzewały, miękły oraz nabierały aromatu. Zjadano je jako wielki przysmak dopiero w Święta. Ciekawe fakty: Nazwa „piernik” wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny” czyli „pieprzny”. Dawniej te popularne ciasteczka miały ostry, charakterystyczny smak. W dawnej Polsce pierniki sprzedawano w aptekach. Reklamowano je jako skuteczny lek na wiele chorób: na trawienie, przeziębienie. Najstarszy zachowany polski przepis na wypiek piernika pochodzi z 1725 roku i zanotowany został nie w książce kucharskiej, ale poradniku medycznym. A oto pierniki Kubusiów:) Nawet Misio Pysio ozdabiał. Zobaczcie sami, z jaką radością i zaangażowaniem pracowały przedszkolaki. Na koniec, z kolędą na ustach i kartką świąteczną powędrowały do Pani Dyrektor.