mikołajki gr 2

Spotkanie z Mikołajem

6 grudnia zastukał do drzwi przedszkola Mikołaj. Każde dziecko obdarował prezentem. Wszyscy znamy Świętego Mikołaja jako bajkową postać brzuchatego dziadka w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów. Jednak Święty Mikołaj to postać autentyczna. Urodził się po długich modłach zamożnych rodziców około 270 roku w mieście Patara w Licji (dziś na terenie Turcji). Od dziecka wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim znacznym majątkiem z potrzebującymi. Został biskupem Miry (obecnie Demre) w Licji i podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością. Dziś Święty Mikołaj to baśniowa postać z białą brodą w czerwonym stroju. W okresie Świąt Bożego Narodzenia wraz z grupą elfów rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Pamiętajmy, że jest to czas pielęgnowania zwyczajów mikołajkowych, wyrażania pozytywnych uczuć, prezentacji umiejętności wokalnych dzieci, a także uświadomienia sobie, że każdy może przecież być Świętym Mikołajem. W tym miejscu dziękujemy rodzicom za pomoc i wielkie serce:)